środa, 6 kwietnia 2011

Czy ciężko hodować szczury?


Szczury są jednymi z inteligentniejszych gryzoni, wiąże się to z większymi możliwościami oraz większym potencjałem naszego zwierzaka. Słyną również z niezwykłej umiejętności adaptacji do wszelkich, nawet tych najcięższych warunków. Czy ciężko im będzie przetrwać u nas w domu? Jakie minimum musimy im zapewnić?

Szczur twoim przyjacielem jest

Szczury są nie tylko większe od myszy, lecz również kilkukrotnie bardziej inteligentne oraz kumate. To właśnie dzięki temu ze szczurem można się najnormalniej w świecie zaprzyjaźnić, może on na Ciebie reagować, bawić się z tobą, walczyć o pozycję czy uczyć nawyków. Na oswajanie szczura powinniśmy poświęcić kilka godzin w tygodniu, na pocieszenie dodam, iż mówimy jedynie o pierwszych kilku tygodniach, kiedy szczur jest de facto dziki. Oswajanie szczura jest procesem zaskakująco krótkim, wymaga jednak zaangażowania i pasji, samo oswajanie powinno nam się podobać. Jeśli tak nie jest powinniśmy zastanowić się czy jesteśmy gotowi na trzymanie domowego zwierzątka i czy zwierzątko jest gotowe na nas.
szczury
Szczur musi też biegać

Dzięki oswajaniu szczura szybko będziemy mogli puszczać go wolno po pokoju, każdy z moich szczurów już po dwóch tygodniach potrafił do mnie przychodzić na zawołanie. Zanim go jednak puścimy wolno po pokoju powinniśmy poznać jego nawyki i upewnić się czy nasze okablowanie będzie bezpieczne, niektóre szczury uwielbiają podgryzać kable, co nierzadko może nas wiele kosztować. Może to być objaw nieścierania zębów - jak sobie z nim poradzić opisuję poniżej w podpunkcie "Jedzenie dla szczurów". Tak jak psy potrzebujące przestrzeni do wybiegania się, tak i szczury potrzebują otwartej przestrzeni i czasu na swoje harce. Odpowiednią dawką dla szczura, który przecież przez 24h siedzi w klatce jest dawkowanie po dwie godziny dziennie. W ostateczności dwie godziny co dwa dni lub nawet po godzinie każdego dnia - nie zamieńmy tylko naszego szczura w kalekę.

Jedzenie dla szczurów

Nie bez powodu szczury nazywane są wszystkożernymi, ich układ trawienny jest niezwykle odporny i potrafi sobie radzić z najdziwniejszymi "przysmakami". Nie powinniśmy jednak dawać im niektórych owoców takich jak mango, avocado, zielone części pomidora, czekolady czy alkoholu. Możemy żywić szczura również resztkami poobiadowymi jednak nie sprawdzi się to na dłuższą metę. Po pierwsze podstawowym jedzeniem dla szczurów powinny być ziarenka, po drugie o ile obiadu nie piecze teściowa jest on miękki. Tymczasem szczury potrzebują aby ich jedzenie było twarde i umożliwiało ciągłe szlifowanie ząbków, ich zęby rosną przez całe życie i nie ścierane uniemożliwią odżywianie się. Jedzenie dla szczurów powinniśmy urozmaicić również w wapno, szczury często gryzą kable właśnie w ramach ścierania sobie ząbków. Tymczasem wapno, które co prawda ich przysmakiem nie jest nadaje się do tego idealnie, jeśli szczur pościera na nim zęby, nie będzie musiał robić tego na kablach.

Dziękuję
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz