środa, 6 kwietnia 2011

Szczury nie zawsze są szkodnikami


W kulturze Europejskiej szczury od dawna postrzegane są jedynie w kategorii złośliwych szkodników, podczas gdy np. W Chinach są one otoczone szacunkiem jako zwierzęta inteligentne. Szczury które z łatwością się oswajają i również w Polsce stają się coraz popularniejszym zwierzątkiem domowym.

Szczury jako szkodniki

Nie ma co ukrywać, iż szczury szkody wyrządzały, wyrządzają i wyrządzać będą. W Europie pała się do nich nienawiścią od czasów wielkiej epidemii Czarnej Śmierci, której roznoszenie utożsamiano z obecnością szczurów, a współcześni mylili się tylko w małym stopniu. O ile same szczury dżumy nie roznosiły, robiły to pasożytujące na nich pchły, a te chętnie przeskakiwały na człowieka wprowadzając do jego krwiobiegu wirusa. Od tego czasu mogło być już tylko gorzej, tym bardziej iż szczury od tysięcy lat nauczyły się egzystować w towarzystwie człowieka, co wiąże się ze szkodami dla nas. Są idealnie dostosowane i potrafią się dostać w nawet trudno dostępne miejsca! Aby dać obraz ich pomysłowości i konsekwencji napiszę o tym, iż już kilkukrotnie notowano przemieszczanie się szczurów pomiędzy sedesami. Tak! Szczur potrafi wejść do muszli klozetowej w jednym mieszkaniu i niczym Mario Bros podróżować do innych "światów". Fakt jednak pozostaje faktem, potrafimy wybić wielkie i świetnie przystosowane drapieżniki, na dodatek te które, sami wliczamy w spis gatunków chronionych - natomiast szczury, wobec których ludzie wyczerpują wszystkie możliwe rodzaje broni, wciąż pozostają niewzruszone spokojnie egzystując obok nas.

Dlaczego są szkodnikami?

Ano dlatego że mogą, prawdopodobnie psów nie postrzegamy jako szkodników tylko dlatego, iż nie mają one różnorakich możliwości żerowania na wypracowanych przez nas dobrach. Nie łudźmy się, iż gdyby potrafiły, to by tego nie robiły, po prostu są na to za cienkie. Szczury występują niemal na całym globie i wszędzie zaadaptowały się do środowiska. Co ciekawe na dzikich terenach występują w małych ilościach. Główne skupiska odkąd świat stary pokrywały się z głównymi skupiskami ludzkimi. Jesteśmy dla nich idealnym producentem żywności pomimo tego, iż wytoczyliśmy im wojnę.

Hodowla szczura

Szczury jako zwierzęta hodowlane zaczęły cieszyć się popularnością po roku 89, kiedy to ludzie mieli włożyć co do garnka. Przestali oni wtedy postrzegać te bystre gryzonie jako konkurencję w dostępie do jedzenia. Ludzie szybko docenili ich przewagę nad przygłupimi królikami, chomikami, myszkami i świnkami morskimi, którą jest inteligencja. Dzięki niej szczur może zostać naprawdę towarzyskim zwierzątkiem, z którym relacje nie będą ograniczały się jedynie do podsypywania ziarenek i dolewania wody. Dodatkowym szczurzym atutem są jego niskie wymagania. To właśnie dzięki nim odniósł sukces w skali globalnej i właśnie dzięki nim nie trzeba na niego dmuchać i chuchać. Nieraz ludzie zastanawiają się jakie jedzenie można dawać królikom czy świnką morskim, podczas gdy jedzenie dla szczura jest dużo bardziej dostępne. Gdyż po za niektórymi wyjątkami takimi jak zielone części pomidora, kofeina czy alkohol szczur może spożywać niemalże wszystko.

Gdy szczur staje się przyjacielem

Czy wyobrażacie sobie iż wracacie do domu, a na dźwięk otwieranych drzwi podbiega do was myszka aby się przywitać i zaczyna wspinać się po waszej nogawce? U szczurów to codzienność, o ile pozwalamy im biegać po pokoju podczas naszej nieobecności, wiąże się to ze sporym zaufaniem gdyż niektóre szczury lubią pogryźć sobie kable. Gryzienie kabli nie jest jednak zasadą, szczur bowiem nie traktuje kabli jako jedzenia dla szczurów, lecz jako ścieraczkę do zębów. Szczurze zęby rosną całe życie i muszą być systematycznie zdzierane, w przeciwnym wypadku szczur doprowadzi się do kalectwa i umrze. Szczury nie rzadko lubią spać ze swoimi właścicielami, lubią być głaskane i drapane za uszkiem, co jest zachowaniem przeciwnym instynktowi przetrwania. Szczury jednak w przeciwieństwie do większości gryzoni poza instynktem posiadają wysoką inteligencję, dzięki której nie będą postrzegać Cię jako zagrożenia, lecz jako człowieka który jest ich przyjacielem. Hodowla szczura jest po prostu łatwa i przyjemna, nie jest to rybka akwariowa która po prostu żyje lecz może to być również nasz kompan którego z czasem możemy zacząć traktować jak znajomego.

Dziękuję.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz