piątek, 8 kwietnia 2011

Nie kupuj szczurów pojedynczo


Zdarza się często iż hodowcy szczurów zajmujący się tym amatorsko zakupują tylko i wyłącznie jednego osamotnionego szczura, tym samym skazując go na nieopisaną nudę i życie wbrew swojej naturze. Szczury są zwierzętami stadnymi i czują się dużo lepiej mając towarzystwo, wpływa to również pozytywnie na ich naukę i rozwój inteligencji.

Nie zawsze można polegać na sprzedawcy w zoologicznym

Kiedy byłem młody i jeszcze głupszy niż teraz żyłem w dziwnej świadomości, iż sprzedawcy w sklepach zoologicznych są osobami kompetentnymi i posiadającymi obszerną wiedzę na temat zwierząt. Kolejne wizyty w sklepach w celu nabycia szczurów, w połączeniu z ciągle zdobywaną wiedzą zmusiły mnie do zweryfikowania swoich poglądów. Podstawowym błędem sprzedawców mających w swojej ofercie szczury jest fakt, iż nie informują oni o błędzie, jakim jest zakup pojedynczego szczura. Osoby pracujące w takich sklepach nierzadko równie dobrze mogły by pracować w sklepie ze sprzętem komputerowym i nie zawsze potrafią nam doradzić jakie jedzenie dla szczurów jest najbardziej odpowiednie. Korzystajmy więc z owoców technologii i tego, iż mamy dostęp do Internetu, gdyż to właśnie w sieci znaleźć możemy najwięcej i najlepiej opisanych porad dotyczących szczurów.

Szczury są zwierzętami żyjącymi w stadach

Nie bez powodu szczury żyją w stadach, pozwala im to na sukcesywne kolonizowanie kolejnych przestrzenni należących rzekomo do człowieka. Szczury współdziałają, a ich struktury społeczne są całkiem logicznie rozwinięte. Prawo opiera się oczywiście na prawie silniejszego, a wszystko dla dobra całego gatunku. Przykładem może być zachowanie, dzięki któremu trutki dla szczurów nie są skutecznym sposobem walki z tymi gryzoniami, nawet zatrute jedzenie dla szczurów jest przez nie rozpoznawane. Wpierw jedzenia kosztują osobniki stare i schorowane, podczas gdy dobrze zorganizowana grupa czeka. Jeśli w przeciągu jakiegoś czasu (bliżej nieokreślonego) osobnikowi nic się nie stanie, reszta grupy może przystąpić do jedzenia. Ponadto szczury potrafią się wzajemnie od siebie uczyć. Jeśli jakiś szczur przypadkiem się czegoś nauczy, istnieje spora szansa, iż współtowarzysz to od niego podłapie.

Dlaczego nie jeden?

Oswajanie szczura nie jest wymagającym zajęciem, jednak nie ukrywajmy iż szczur potrzebuje więcej bodźców do rozwoju aniżeli te, jakie my możemy dostarczyć mu każdego dnia. W czasie gdy my jesteśmy w pracy/szkole czy gdziekolwiek szczur będzie siedział samotnie w małej klatce, gdzie nie dzieje się nic, nawet trociny nie poruszają się samoistnie - co i tak byłoby wielką atrakcją. Skoro towarzystwa potrzebują nawet szczury żyjące na wolności, których przestrzeń życiowa rzadko kiedy zostaje ograniczona, to co dopiero gryzoń siedzący przed 2/3 dnia w klatce? (pod warunkiem iż hodowca ma warunki do puszczania go po domu/pokoju). Nie jest wcale trudno zamienić szczura ze sporym potencjałem towarzyskim i intelektualnym w autystyczne zombie, wystarczy iż przez 2/3 dnia jego funkcje umysłowe ograniczą się do patrzenia na szczebelki klatki. Jeśli już jesteśmy przy temacie klatki, warto poruszyć kwestię tego, jakich wymiarów powinna być klatka, ażeby oswajanie szczura mogło przebiegać w zdrowej atmosferze. Minimalnymi dopuszczalnymi wymiarami dla jednego osobnika są następujące: 70cm x 35cm x 35cm, przy każdym kolejnym osobniku co jest wskazane należy zwiększyć klatkę co najmniej o połowę.

Dziękuję
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

6 komentarzy:

  1. Czyli ile szerokość, wysokość i długość???

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja sytuacja jest troszkę ostateczna.Szczurek zginąłby gdybym go nie adoptowała.Jest niestety sam :/

    OdpowiedzUsuń
  3. po pierwsze szczurów nie kupuje się w zoologach!!! a po drugie nie ma czegoś takiego jak minimalne wymiary dla 1 szczura bo ich musi być minimum 2 tej samej płci

    OdpowiedzUsuń
  4. i nie hodowcy bo hodowcy to ludzi którzy rozmnażają zwierzęta my zajmujemy się chowem

    OdpowiedzUsuń
  5. Nieprawda polecam mój kanał wbijać i subowac

    OdpowiedzUsuń
  6. Jest problem bo ja mam jednego szczura z zoologicznego I kiedy jechałyśmy po szczura do chodowli to mama przed wyjazdem powiedziała "a musimy jechać do tej hodowli?" A w zoologicznym pani powiedziała " a nie nie jak ze szczurem sie spędza czas to nie potrzeba 2" a dzisiaj sie zamartwiam bo mama tego nie może z zrozumieć I nie pozwala na 2 szczura I cały czas wspomina o tym co mówiła pani z zoologicznego. Bardzo martwie sie o moją szczurzyce... ;-;

    OdpowiedzUsuń